Viljandi un Latvijas novadu Jauniešu Forums 2010 Ķoņu dzirnavās

Tas notika Bezgala Sniegainā laikā no 10. līdz 11. decembrim Ķoņu dzirnavās netālu no robežas ar Igauniju. Bezgala Lielais Sniegs jau pašā sākumā ieviesa savas korekcijas Foruma norisē. Nu ir jau saprotams, kas un kā. Sākām precīzi pusotru stundu vēlāk kā vajadzēja.

Forumu atklāja Igaunijas projekta pārstāve – Autore Siri Liva un Latvijas puses projekta partnere Ilze Leicāne.

Tad visi vienojāmies par kopējiem noteikumiem, ko ievērosim Forumā – nelietot alkoholu, nekavēt, cienīt vienam otru, būt aktīviem, runāt = pacelt roku un muti atvērt pēc uzaicinājuma.

 Atklājām, vienojāmies, paēdām un sākām no vietas, kas bija Pirmais iepazīšanās punkts. Pozitīvā diskusija par labajām lietām, kas notiek novadu pašvaldības, pārtapa par interesantu un savdabīgu sava novada labo lietu atklāsmi. Tika cildināta gan dabas daile, gan aktivitātes un iespējas, kas ir pieejamas jauniešiem. Rezultāti tika prezentēti mazu lapiņu veidā uz milzīgas novadu kartes, kas bija pieejama un papildināma visu Foruma laiku. Kā redzams, ne jau visi gaidītie novadi bija ieradušies. Paldies Valmieras -Kocēnu, Mazsalaacas, Salacgrīvas, Burtnieku, Alojas, Strenču, Valkas, Naukšēnu, Beverīnas novadu pārstāvjiem. Pārējie pieci kaut kā nebija….

Rūjienas novadu gan izglāba ‘jauniešu vokāli instrumentālā ansambļa “Atestāts” jaunieši, kas muzicēja Foruma ietvaros.

Sākotnējā sajūta līdz 16.30 kā vēlāk atklāja jaunieši bijusi tāda, ka te drusku jāpastāsta par sevi, labi jāpaēd un jāskatās priekšnesumi. Drusku garlaicīgi . Nu bet tas jau likumsakarīgi, jo Lielā Sniega laikā jau pašā sākumā “iebuksējām” un programma turpmāk tika pielāgota pēc situācijas.

Mīmi iesildija jauniešus Foruma centrālajai aktivitātei – Simulācijas spēlei , kurā jaunieši risināja konkrētu situāciju iejūtoties pašvaldības pārstāvju, vecāku biedrības locekļu, jauniešu centra darbinieku un skolēnu neformālās grupas “ādā”.

Savs viedoklis un risinājuma rezultāts bija jāaizstāv improvizētā TV diskusijā.  Darbs notika 3 darba grupās, kuras vadija Aija (Kocēnu novads.), Līva (Valmieras pilsēta) un Linda (Beverīnas novads).  

Lindas vadītā Simulācijas grupa. Viss tika izdarīts hiper – ātri un kvalitatīvi!

 Aijas vadītā grupa to “lietu ņēma lēni un pamatīgi”.

Līvas grupa strādāja ļoti augstā līmenī .Esot tik tuvu debesīm jau citādi nevar.  

Vienīgā TV diskusija, ko paspēju nobildēt…

Grūti pateikt cik objektīvi un reāli bija situācijas risinājumi, taču sajūta, kas radās grupu prezentācijās bija, ka būtiskākais ir panākts – jauniešiem ir sajūta, ka vienu un to pašu problēmu var skatīt un risināt no dažādiem skata punktiem un, ka pats būtiskākais ir sadarboties, lai rastu kādu kompromisu. Tik īsā laika posmā ir grūti izrisināt problēmu līdz galam, bet jaunās atziņas, kas gūtas simulācijas spēlē to noteikti atvieglos.

Domāju, ka visi jaunieši piekritīs, ka viens no labākajiem notikumiem Foruma laikā sākās ap 21. 00 vakarā un beidzās ap 6.00 no rīta. Sauksim  to par Neformālo daļu. Sākumā bija “Lingo”. Atziņa – kā to var izdarīt Deniss, laikam jau nevar izdarīt neviens no klātesošajiem jauniešiem. Par nežēlīgu bikšu deldēšanu – jaunieši viņam piešķīra Foruma atraktīvākā dalībnieka balvu.(diemžēl nav filmas par to kā tas notika). Tam sekoja ‘”Mēmais šovs”. Neteikšu, ka viegls. It īpaši, ja tajā piedalās arī profesionāls mīms… Nu pamēģiniet parādīt Ingmāru Līdaku, Aveņu ievārijumu, Papardes ziedu, dažādas populāras personas un sajūtu kopumus… (bilžu  man  praktiski nav, jo fona nodarbojos ar Origami,domājot par nākamās dienas aktivitātēm..)Nakts zem bezgala siltajām Ķoņu dzirnavu vilnas segām (roku darbs) bija spirdzinoša. “Mandarīnu” vadīta šad tad izlīdu no segapakšas, lai dotos pa koridoru man zināmā virzienā. Jā, dzīvība citos apartamentos kūsāja spraigi un diezgan paskaļi. Nav jau labi noklausīties, bet tēmas bija ļoti dziļas un daudzpusīgas. Emocionāi pārspriedumi par Mūžīgajām ‘Tēmām. 😉 Tas, ko dzirdēju nekad un nevienam netaps zināms! Apsolu!

Cik labi, ka kaimiņos dzīvojošie igauņu viesi tik ilgi brokastoja! Rīt rosmes uzlādētājiem pietika vien ar 15 minūtēm plānotās stundas vietā! Daži gan īsti nebija aizgājuši gulēt, kur nu vēl modušies, tāpēc bija tāda “palēnināta aizdedze” . Nu neizskatās diez ko darbīgi…. Pēc brokastīm ar  pankūciņu pilniem punčiem viss palika vēl grūtāk.. Nu, bet, kas jādara, jādara.  Divu biedrību prezentācijas no Valkas (Ilze) un Beverīnas (Linda) novadiem nākamajai diskusijai “piešķīrās” papildlaiks.

Diskusija bija “Veiksmīga  abpusēja sadarbībastarp pašvaldību un jauniešiem. ” Šajā diskusijā bija plānota arī pašvaldības pārstāvju līdzdalība. Paldies  Mazsalacas novada pašvaldības pārstāvim Harijam, kas uzņēmās prezentēt pašvaldību viedokli. idejas sadarbībai bija bezgala daudz un interesantas. Viena no atziņām, kas foruma laikā no jauniešiem izskanēja vairākkārtīgi bija šāda: “‘Ir jāatbalsta ar savu līdzdalību pēc iespējas vairāk pašvaldības organizētie pasākumi un aktivitātes, jo tikai tad pašvaldība būs gatava atbalstīt arī jauniešus.” Domāju, ka ar tik pilsoniski aktīvu attieksmi no saviem iedzīvotājiem varētu lepoties jebkura pašvaldība. tad noteikti biedējoša nebūtu neviena ekonomiskā un sociālā ķeza! Interesanti, ka jauniešiem bija lielisks piedāvājums par to KO VAJADZĒTU UN VARĒTU DARĪT līdzdalības veicināšanai, bet pašvaldības pārstāvis aicināja nākt pēc atbalsta tajā brīdī, kad JAUNIEŠIEM IR SKAIDRS TO VAI ŠITO IZDARĪT! 

Pēc kafijas pauzes sekoja ekskursija pa Ķoņu dzirnavām. Tie, kuri te bija bijuši vairākkārt izvēlējās palikt dibināt kontaktus un kaut ko konkrēti pastrādāt sava novada labā.

Ķoņu dzirnavu daili varu parādīt tikai bildēs.  Par šo unikālo kultūras vērtību vajadzētu atsevišķu rakstu.

Pēc ekskursijas Savilkām Kopā visu klātesošo novadu jauniešu un projekta vadītāju iespaidus par Forumu un visu pārējo Ķoņu dzirnavās divu dienu laikā. Secinājumi – daudz jauni draugu, garšīgs ēdiens, jaunas atziņas kā sadarboties ar pašvaldību, lieliski pavadīta nedēļas nogale, ko noteikti vajag atkārtot!

Nu  tā apmēram. Pabeidzām ar laika rezervi, jo ar katru mirkli  Lielā Sniega Laika šoferīši brauca pakaļ  mūsu draugiem un kolēģiem, lai vestu tos mājās. Bija jāpasteidzas kamēr vispār vēl kāds ir. Pēdējie palika Burtnieku novada jaunieši. Īpaši jaunieši – Burtnieku novada jauniešu domes pārstāvji, kas paralēli Forumam divu dienu garumā tikās savā pirmajā sēdē (“pūces birojā”), lai plānotu pasākumus, veidotu nolikumus un kārtotu dokumentāciju.

Arī šīs sēdes rezultāti ir daudzsološi un cerams, ka drīzumā sapņi par jauniešu aktivitātēm Burtnieku novadā kļūs reāli taustāmi jauniešiem un citiem interesentiem. Bet par to jau pēc Laika.

P.S. Uzklikšķinot bildes var redzēt lielākas.

About Hanimuns

Pasaules izbrīnā dzīvojoša būtne šajā laikā uz planētas Zeme.
Šis ieraksts tika publicēts burtnieku novada jauniešu dome, forums, jaunatne, jaunieši, politika, redzējumi. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s